telefon aldıktan sonra yapılması gerekenler

yeni android ios samsung lg huawei xiaomi oppo gibi telefon alındıktan sonra yapılması gerekenler nelerdir neler yapmamız gerekir iphone general mobile gibi telefonlar için anlattık

Telefonunuzu bir Google hesabına bağlayın

Telefonu ilk kez açtıktan sonra, sizden önce Google hesabınıza giriş yapmanızı isteyen bir kurulum sihirbazı ile karşılaşacaksınız. Bu adımı atlayabilir ve daha sonra geri dönebilirsiniz. Nasıl? Telefon ayarlarını açın; “Hesaplar” sekmesini veya “Kullanıcılar ve Hesaplar” ı tıklayın – farklı cihazlarda bu bölüm farklı şekilde çağrılabilir; Ekranın altında “Hesap Ekle” ye ve ardından Google’a tıklamanız gerekir; Ardından verilerinizi girin. Google Play’den çeşitli uygulamaları yüklemek, e-postayı görüntülemek ve cihazınızı başkalarıyla senkronize etmek için Google hesabınızın olması gerekir. Onsuz, telefondaki tüm bu eylemler sorunlu olacaktır.

Link your phone to a Google account

Sistem güncellemesi

Telefon yakın zamanda satın alınmış olsa bile, yine de güncellemeleri kontrol etmeye değer. Cihaz tezgahın üzerinde oldukça uzun süre yatabilir ve güncellemelere ihtiyacınız olabilir. Telefonda temiz bir üretici yazılımı varsa, ayarlara gitmeniz ve ardından aşağıdaki yol boyunca gitmeniz gerekir: Sistem – Ek işlevler – Sistem güncellemesi. “Ek işlevlerin” olmadığı cihazlar vardır ve “Sistem hakkında” seçeneğini tıklamanız gerekir; Ardından, sistemin durumunu içeren bir menü bulacaksınız. Bir güncelleme varsa, onu burada bulacaksınız.

System update

Google Find my device etkinleştirme

Cihazınızı kaybederseniz, onu bulmak çok zor olacaktır. Bu amaçla, akıllı telefona “Cihaz Arama” işlevi önceden yüklenmiştir. İşlevi etkinleştirmek için şunları yapmanız gerekir: Ayarları açın ve Google bölümüne ve ardından Cihaz Güvenliği’ne gidin; “Cihaz bul” u tıklayın ve işlevin gerçekten çalıştığından emin olun; Android.com/find adresine gidin ve haritayı kontrol edin. Tabii ki, başka seçenekler de var, ancak ücretsiz bir yerleşik asistan olarak bu şey çok kullanışlıdır.

Enabling the Device Search option

Ekran kilidi ayarı

İnsanlar telefonlarında fotoğraflar, şifreler, bankacılık işlemleri ve kötü niyetli başka kişiler tarafından kullanılabilecek mesajlar gibi pek çok önemli veri depolar. Bilgilerin yabancılara kaymasını önlemek için, bir ekran kilidi ayarlamalısınız, bunun için aşağıdakileri yapmanız gerekir: Cihaz ayarlarına gidin; “Koruma ve konum” veya “Kilitleme ve koruma” yı seçin (ad, yazılımınıza bağlıdır); Kullanışlı bir koruma yöntemi seçin – pin kodu, yüz taraması, parola veya parmak izleri.

Screen lock setting

Smart Lock’u etkinleştirin

Telefonunuzu kilitlemek, verilerinizi korumak açısından önemlidir, ancak sürekli olarak kilidini açmak, özellikle evdeyken çok can sıkıcıdır. Telefonunuzun kilidini sürekli olarak açmamak için, kullanıcı eve geldiğinde cihazın kilidini otomatik olarak açan özel bir Akıllı Kilit işlevi tanıtıldı. Bunu yapmak için, telefonu Bluetooth ile güvenilir bir cihaza, örneğin bir dizüstü bilgisayara, izleyiciye veya başka bir şeye bağlamanız yeterlidir. Bunu yapmak için, ayarlara gidin ve “Koruma ve Konum” – Smart Lock; Şifrenizi girin; Uygun kilit açma seçeneğini seçin – doğru yer, hangi cihazın yakında olacağı ve bu durumda hangi cümlenin kullanılacağı.

Rahatsız Etmeyin programını kullanın

Activate Smart Lock

Çoğu kullanıcı bu özelliği iş için veya kaszinó (mümkün olduğunca oyuna odaklanmak için), ders çalışmak veya bazı önemli konuşmalar için seçer. Bu işlevi her seferinde etkinleştirmemek için, cihazın otomatik olarak bu moda geçeceği için kendiniz için uygun bir program yapılandırabilirsiniz. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz: Rahatsız Etmeyin düğmesini bulun; Ayarları görüntülenene kadar basılı tutun; Otomatik aktivasyonu aç / kapat; Ardından, “Ekle” yi seçmeniz ve ardından bu modu etkinleştirmek için gerekli günleri ve saati seçmeniz gerekir; Program tamamlandığında, her şeyi kaydetmeniz ve ayarlardan çıkmanız gerekir.

Use the schedule for Do Not Disturb

Google Asistan’da Ok Google ayarlarını etkinleştirme

Google asistan, kullanıcılarının hayatını önemli ölçüde kolaylaştırıyor. Bu komutun düzgün çalışması için ayarlarında biraz zaman harcamaya değer: Google uygulamasının kendisini açmanız gerekir; “Daha Fazla” yı tıklayın ve “Ayarlar” işaretçisini seçin; “Google Asistan” seçeneğini seçin, Asistan sekmesine gidin ve ardından “Telefon” u tıklayın; Burada “Google Asistan” ı açmanız ve “Voice Match kullanarak erişim” i seçmeniz gerekir. Ardından, telefon “Ok Google” ifadesini söyleyip “Bitir” i tıklayarak bir ses kaydetmenizi tavsiye eder; Gerekirse, sesle kilit açmayı da etkinleştirebilirsiniz. Ekran kapatılırsa belirli talimatlar vermek için buna ihtiyaç duyulacaktır.

Enabling Ok Google settings in Google Assistant

Google Fotoğraflar’da görüntü yedeklemeyi etkinleştirme

Google Fotoğraflar uygulaması, hiçbir zaman kaybolmayacak ve tek bir yerde saklanacak gerekli tüm fotoğrafları kaydeder. Etkinleştirmek için aşağıdakileri yapmanız gerekir: Uygulamaya gidin; Fotoğrafların otomatik olarak yüklenmesini ve kaydedilmesini etkinleştirmek için “İzin ver” i tıklayın; Yeni bir pencerede, fotoğrafları senkronize etmek için bir Google hesabı seçin; Ardından, istediğiniz kaliteyi seçin.

Enabling image backup in Google Photos
Gerekli uygulamaları yükleyin

Birçok uygulama varsayılan olarak yüklenmez, bu nedenle önce bunları yüklemeye dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, kumar oynamayı seviyorsanız, kaszinó’yu çevrimiçi olarak yüklemek isteyebilirsiniz. Genel olarak, cihazınızı tıkamadan en gerekli olanları seçmek daha iyidir. Ne kadar az program kurulursa, akıllı telefon o kadar hızlı çalışır.

Install required applications

Telefon ile ilgili bunlarıda yapın : https://habildi.com/telefon-nasil-guncellenir/

13 thoughts on “telefon aldıktan sonra yapılması gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.