Steam, Steam deck taşınabilir oyun konsolu Tanıtttı işte özellikleri

Steam, steam deck adı verilen taşınabilir oyun konsolu geliştiriyor. Steam deck nintedo switch ve plasystation portable benziyor. Steam deck oyun konsolu özelliklerini sizler için derledik.

İşte yeni Steam Deck

Valve’ın Steam Deck ismiyle tanıttığı taşınabilir konsol, bilgisayarlarımızdaki Steam deneyimini taşınabilir hale getirmeyi hedefliyor. Konsolun tasarımına baktığımızda klasik konsollarda ve kontrolcülerde görmeye alıştığımız analog çubukları ve tuşları görmekteyiz. Bu tuşlara ek olarak analog çubukların altında konumlandırılmış iki adet dokunmatik alan da dikkatlerden kaçmıyor. Bunlara ek olarak konsolun üzerinde 4 adet programlanabilir tuş bulunuyor. Kullanıcılar, bu tuşların fonksiyonlarını istedikleri gibi ayarlayabilecek.

Steam Deck’in resmi internet sitesinde verilen bilgilere göre bu taşınabilir konsol, dokunmatik ekran, analog tuşlar, dokunmatik yüzeyler, kontrolcüler ve hatta klavye fare bile destekleyecek. Konsolun kullanıcılara bu derece zengin bir kullanım imkânı sunması, her oyuncuyu bu konsolu alması için âdeta cezbediyor. Ayrıca her konsolun kutusundan özel bir taşıma çantası da çıkacağı belirtildi. Bununla birlikte Steam Deck, Linux tabanlı bir konsol olmasına rağmen sunduğu özgürlükler sayesinde içine Windows yüklenebileceği de ortalıkta dolaşan dedikodular arasında.

Steam Deck’in özellikleri

steam deck steam taşınabilir oyun konsolu

Steam Deck’in resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre konsol, gücünü AMD APU sisteminden alacak. Bu sistem sayesinde tek bir donanım hem işlemci hem ekran kartı görevi görecek. Ayrıca KDE Plasma işletim sistemine kurulu Steam OS 3.0 kullanacak olan konsolun özellikleri ise şu şekilde;

  • İşlemci: AMD APU Zen 2 2,4 – 3,5 GHz
  • Ekran Kartı: AMD APU 8 RDNA 1.0 – 1,6 GHz
  • RAM: 16 GB LPDDR5
  • Depolama: 64 GB eMMC – 256 GB NVME SSD – 512 GB yüksek hızlı NVME SSD
  • Ekran: 1280×800 60 Hz Dokunmatik LCD
  • Pil: 40 WHr (Tam olarak kaç mAh olduğu açıklanmadı)

Bu özelliklere baktığımızda Steam Deck’in potansiyel rakibi Nintendo Switch’ten çok daha güçlü olduğunu söyleyebiliriz. Prototip cihazda yapılan testlerde, Star Wars Jedi Fallen Order oyununun, ultra ayarlarda akıcı bir şekilde çalıştığı açıklandı

STEAM Hakkında yazılarımız.

Dikkat çeken yazımızı okumak isterseniz yıkarıdaki resme tıklayabilirsiniz

Doğrudan steame gidin

https://steam.com/

One thought on “Steam, Steam deck taşınabilir oyun konsolu Tanıtttı işte özellikleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.