5 Basit Adımda YouTube Videosu Nasıl Yapılır?

1. Adım. YouTube’u anlama

Videonuzu neden YouTube’da barındırıyorsunuz?

 • Anlık, dev bir uluslararası izleyici. 1,3 milyardan fazla insan YouTube’u izliyor!
 • Bedava. Daha az bilinen bir video platformu kullanmak için ödeme yapmayı tercih eder misiniz?
 • Basit. Yalnızca birkaç dakika içinde, bir akıllı telefondan bile bir YouTube videosu yayınlayabilirsiniz.
 • Bağlayabilir ve kendini tanıtabilirsiniz. YouTube’u ticari alan olarak kullanmak için herhangi bir ücret alınmaz.
 • Büyük bant genişliği yetenekleri. Videonuz ne kadar trafik alırsa alsın, YouTube onu kaldırabilir.
 • Sınırsız sayıda video alın. Tüm materyallerini örtmedi mi? Başka bir video yap. Ve başka. Ve başka.
 • Anlık görüntüleyici geribildirimi. Videonuzun etkilerini ne kadar hızlı bilirseniz, bir sonraki hareketinizde daha verimli olabilirsiniz.
 • Basit gezinme Göndermesi ve izlemesi kolaydır.

Ne tür bir video yapıyorsunuz?

Bir YouTube videosu oluşturacağınıza karar verdikten sonra, ne tür bir video yapacağınızı seçmeniz gerekir. Videonuzun tarzının markanızla eşleşmesi önemlidir. Markanız açık ve eğlenceliyse, komedi videosu çekmeyi düşünün. Öte yandan, markanız karanlık veya ciddiyse, komedi gitmenin yolu olmayabilir.

Dikkate alınması gereken birkaç temel YouTube videosu şunlardır:

Nokta

Üretebileceğiniz en klasik video türü, genellikle “spot” olarak adlandırılan 15 veya 30 saniyelik bir reklam filmidir. Spotlar, onlarca yıldır etrafta olmuştur ve (geleneksel televizyon izlemesinin azalmasına rağmen), gelecek yıllarda reklam vermek.

Video serisi

Düzenli olarak güncellenen bir video dizisinde, genellikle 10 dakika veya daha kısa bir süre için belirli bir konu hakkında konuşan bir ana bilgisayar (veya birden fazla ana bilgisayar) bulunur. Siz veya şirketinizdeki birinin karizmatik bir kişiliği varsa, bu özellikle uygun.

Öğreticiler

Eğer özel bir yeteneğiniz varsa, hayat kesmek, numara yapmak, isimlendirmek için, YouTube ülkesinde de nasıl yapılacağını öğrenmek isteyenler var. Küçük bir işletme iseniz, uzmanlığınıza ilişkin bir ipucu verin ve öğreticinizi markanız için bir reklam haline getirin.

Bir fırının olduğunu söyle. Her hafta farklı bir pişirme rehberi hazırlayın, ardından videonuzdaki tüm sosyal medya ve e-posta listesi kanallarınızı tanıtın. Müşterilerinizin cuma günlerinde ücretsiz çikolatalı kurabiye alabilmesi için videonuza “gizli” bir indirim kodu bile ekleyebilirsiniz. Bilgi birikiminizi izleyicilerinizle paylaşın ve bunları mağazanıza davet edin.

Slayt Gösterisi

Bir montaj, müzik, ses efektleri ve sesli anlatıma ayarlanmış resimler veya video kliplerle dolu, slayt gösterisi tarzı bir videodur. Sıkı ve etkili bir sunum yapmak istiyorsanız ve gerçek insanlar yerine fotoğraflar, ekran görüntüleri ve diğer görseller tercih etmeyi tercih ediyorsanız, bunlar harika seçeneklerdir. Spotlar, öğreticiler, incelemeler ve komedi videolarının tümü montaj tarzında yapılabilir.

Yorumlar ve görüşler

Google’a göre, müşterilerin% 62’si bir şey almadan önce ürün incelemelerine bakıyor ve bir YouTube incelemesini gördükten sonra satın alma olasılıkları% 52 daha fazla. Bu, bir inceleme uzmanı olarak önemli bir etkiye sahip olabileceğiniz anlamına gelir.

Komedi

Komedi videoları, pratik şakalar, aptal danslar, senaryo çizimleri ve daha fazlası gibi eğlenceli şeyler içeriyor. İnsanlar sık sık günlük eziyetin koşuşturmasından kurtulmak için YouTube’a döner, öyleyse neden YouTube komedi doktoru olmuyorsunuz? Kahkaha en iyi ilaçtır – ve markanız için harika olabilir.

YouTube başarısının anahtarı: İzleyicilere odaklanın

Trafiği ürününüze veya hizmetinize yönlendirmenin yanı sıra, YouTube videonuzun hedefi da tutulmalı veya izleyicileri baştan sona izlemelidir. YouTube ve Google’ın, arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer aldığınızı belirleyen yüksek kaliteli içeriğiniz olup olmadığını nasıl ölçtüğü.

Bu hedefi, sürecin her aşamasında göz önünde bulundurun ve sunumunuzun kalitesi ile her zaman tutarlı kalın. Ne de olsa, dünyadaki en iyi bilgilerin bulunduğu harika bir videoya sahip olabilirsiniz, fakat kimse görmezse, zamanınız ve paranız boşa harcanır.

Adım 2. Bir YouTube kanalı oluşturun

İlk önce bir hesap açalım. Bu adım yalnızca YouTube’a bir video yüklemek için bir gereklilik olmakla kalmaz, aynı zamanda işleminizi gerçekleştirmenin harika bir yoludur. Kaydolduğunuzda, hepinizin geldiği gibi hissedersiniz. Bu, YouTube ülkesine atılan ilk resmi adımdır.

Google hesabınıza giriş yapın

Henüz bir hesabınız yoksa, bir Google hesabı oluşturun. Google hesabınız otomatik olarak size bir kanal oluşturmanız ve video yüklemeniz gereken bir YouTube hesabı verir.

Yeni bir kanal oluştur

Hesap ayarlarınıza gidin ve Yeni kanal oluştur‘u tıklayın.

Otomatik olarak, kanal adı varsayılan adınızı ve soyadınızı belirtir.

Marka hesabı oluştur

Farklı bir ad kullanmak istiyorsanız (şirketinizin / kuruluşunuzun adı veya benzersiz bir marka adı gibi), İşletme veya başka bir ad kullan’ı tıklayın.

Daha sonra, kişisel hesabınızdan ayrı olacak bir Marka Hesabı oluşturmanız istenecektir.

Bir Marka Hesabı, birden fazla kişinin hesabınıza “yönetici” olarak erişmesine de izin verir. Size yardımcı bir ekibiniz varsa bu harika. En güvenilir generallerinizin anahtarlarını kaleye vermek gibi bir şey olduğu için içeri girip gerekli değişiklikleri yapmanız gerektiğinde sizi rahatsız etmeleri gerekmez.

3. Adım. Videonuzu oluşturun

Üretim öncesi
Büyük bir fikir seçin

Pazarlama hedeflerinize bir göz atın ve büyük fikirlere beyin fırtınası yapmaya başlayın. Yapabiliyorsanız, fikirlerinizi olabildiğince basit ve spesifik yapın. Belki de “Açmadan yürü” hakkında bir öğretici fikriniz gerçekten “Mükemmel ayakkabı bağı düğümü nasıl bağlanır” olmalıdır.

Pazarlama ekibinizle veya hatta bir arkadaşınızla fikrinizi tekmeleyin. Bu, fikirlerinizi açığa çıkarmanıza, videonuzun yönünü anlamanıza ve hangi ana noktaları ele almanız gerektiğini belirlemenize yardımcı olacaktır. Kafanızda bir şey önemli görünebilir, ancak bunu ekibinizle tartıştığınızda, öncelik listesinde düşündüğünüzden daha düşük olduğu anlaşılabilir.

Araştırmanı yapın

Benzer videolar tarafından kullanılan anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini arayarak veya pazarlama araçlarını kullanarak YouTube’da fikrinizi araştırın. Kullandıkları başlıkları ve küçük resimlere dikkat edin.

(Hızlı) bir başlık seçin

Başlığınız muhtemelen birkaç kez değişecek, ancak üzerinde çalışılacak bir şey olması için kaba bir taslak başlığı ile başlayın.

Sağlam bir anahtar kelime veya kelime öbeği ile başlayın. Size yardımcı olmak için TubeBuddy gibi bir anahtar kelime aracı kullanın. Basitçe konunuzu yazın ve bunun sizin için çalışma olasılığını bilmenizi sağlar.

Bilgi amaçlı videolar için videonuzun değerini öneren bir başlık seçin. Genel olarak, bunu iki yoldan biriyle yapabilirsiniz: ya değeri açıkça belirtin (“Bir yumurta nasıl kızartılır”) ya da gizemi (“Bir yumurta kızartma için tuhaf numara”) değerini çevreleyerek merakı bastırabilirsiniz. Video bloglar için, izleyicilerin farkına varmadan hata yapma eğilimine odaklanan bir başlık düşünün (“bir yumurta kızartırken 6 yaygın hata”).

Videonuzu oluştururken aklınıza gelen diğer olası başlıkları takip edin. Kuşkusuz bu, son unvanınızı sürecin sonuna doğru seçinceye kadar bilinçaltınızın üzerinde çalışacağı küçük bir bilmecedir.

Senaryo oluşturun

Sağlam bir fikre ve ön üniteye sahip olduğunuzda, videoda ele almak istediğiniz noktaları / soruları listeleyin. Yine, basitlik burada kuraldır. İzleyicilerin kısa ilgi alanları vardır, bu nedenle izleyicilerin hatırlamasını istiyorsanız ana noktaların sayısını minimumda tutun.

Bir intro, ana noktaları ve bir outro ile kaba bir senaryo hazırlayın. Unutmayın, saklanmayı istiyoruz. Bir YouTube videosunu izlemeye kaç kez başladınız ve bitmeden durdunuz? Görüntüleyenlere videonuzu kapatmak için bir bahane verme! Belirli unsurları eklemeniz ve işe alım teknikleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.

Bir çekim listesi oluşturun

Senaryonuzu gözden geçirin ve çekimlerinizi listeleyin, böylece onları çekerken kontrol edebilirsiniz. Bu, fotoğraflar, b-roll, röportajlar ve diğerleri gibi videonuzu artıracak tüm öğeleri içermelidir. Her şeyi bir klasöre yerleştirin, böylece hepsi tek bir yerde olsun ve düzenleme sırasında bunları çıkarabilirsiniz.

Doğru kamerayı alın

Araştırmanızı yapın ve çektiğiniz video türü için en iyi kamerayı bulun. Son derece bütçeli bir bütçeniz varsa, akıllı telefonunuzu veya web kamerasını dizüstü bilgisayarınızda kesinlikle kullanabilirsiniz. Hangi kamerayı kullanırsanız kullanın, dengelemek için bir yolunuz olduğundan emin olun. Çalkantılı çekimler, hile yapmadığın sürece amatörce görünüyor. Tripod, düz bir yüzey veya hatta bir selfie çubuğu kullanın (kolunuz kesinlikle yorulsa bile!).

Üretim

Bir konum seçin

Ayarınız içeriğinizi desteklemelidir. Videonuzun hedeflerine ve hikayesine uygun bir ortamla sakin bir yer bulun.

Birden fazla yerde çekim yapıyorsanız, videonuzu sıra dışı çekim konusunda endişelenmeyin çünkü düzenlemeyi sırasını yeniden düzenleyebilirsiniz. Aynı yerde aynı anda gerçekleşen sahneleri çekin, böylece bir yerden bir yere gitmek için ileri geri gitmek zorunda kalmazsınız.

Mükemmel aydınlatma elde edin

Doğru aydınlatma, videonuzun profesyonel görünmesini sağlar. Sahnenizi profesyonel bir aydınlatma kiti veya doğal ışıkla aydınlatın ve ışıklarınızın daima nesnelerinizin önünde kaldığından emin olun. Arkadan aydınlatmalı bir siluet yapmak istemezsin.

Doğru ses kaydı alın

Her zaman bir mikrofon kullanın (en iyilerin listesine göz atın). Kötü ses kalitesi bir anlaşma kırıcı olabilir. Mikrofona erişiminiz yoksa, kameranızı konunun yakınında tutun, böylece sesi düzgün bir şekilde algılar. Ayrıca, çekim yaptığınız yerin sessiz olduğundan emin olun. Arka planda havlayan köpekler, çim biçme makineleri ve polis sirenleri çok profesyonelce geliyor.

Bölümleri Çekin

Çekimlerinizi gruplara ayırın, böylece düzenleme aşamasında karışıklığı önleyebilirsiniz. Örneğin, tanıtımınızı, ana içeriğinizi ve ek B-roll görüntülerinizi tek tek çekin. Bu, çekimlerinizi düzenli tutar, böylece düzenlemeye başladığınızda istediğiniz klipleri kolayca bulabilirsiniz.

Hızlı bir küçük resim alın

Küçük resminiz için (bir YouTube arama listesindeki o küçük resim), çekimlerinizden bir seçim çerçevesi seçin ya da kasıtlı olarak iyi görüneceğini düşündüğünüz bir sürü farklı poz seçin. Tatlı ışığınızı ve her şeyi ayarladığınızda tam olarak ne istersen alabilirsin!

Ayrıca, küçük resminizin başlığınızı tamamladığından emin olun. Sadece küçük resimlere göz atabilen ve altındaki başlıkları değil, görsel olarak düşünen izleyicileri asmak için başlığınızı minik resminize bile ekleyebilirsiniz.

Post prodüksiyon
Senaryo dosyanızı inceleyin
Orijinal senaryonuzu tekrar kontrol edin ve çekimlerinizin ihtiyaç duyduğunuz her şeyi aldığından emin olun. Herhangi bir öğeyi özlüyorsanız, geri dönün ve hemen yeniden çekin. Bir YouTube videosu oluşturacaksanız, doğru yapın. Bu eksik parça bir dönüşüm yapmakla bir tane yapmamak arasındaki fark olabilir.

Son parçayı düzenleyin

Profesyonel bir editörle çalışıyorsanız, çekimlerinizi editörünüzle paylaştığınız bir Dropbox klasörüne yükleyin, böylece hemen başlayabilirler. Bir DIY düzenleme uygulaması kullanıyorsanız, buradan başlayabilirsiniz:

 • Kliplerinizi istediğiniz sırayla toplayın. Kullanmayacağın her şeyi kes.
 • Her sahnenin en iyi çekimlerini seçin ve bunları zaman çizelgenize bırakın.
 • Doğru hissedinceye kadar düzeltmeye ve düzenlemeye devam edin.
 • Yapım öncesi dosyanızdan fotoğraflarınızı, b-roll’unuzu, röportajlarınızı vb. Ekleyin.
 • Herhangi bir geçiş, renk düzeltmesi, ses ayarı ve reaksiyon çekimi ekleyin.
 • Başlıkları, logonuzu, ses efektlerini ve müziği ekleyin.

Videonuzu izleyin

Biraz patlamış mısır alın ve videonuzu çevrenizin güvenilir üyelerine izleyin. Geri bildirimlerini alın. Herhangi bir iyi öneriye dikkat edin ve değişiklikleri yapın. Yapıcı eleştiriler almak her zaman kolay değildir, ancak yeni bir bakış açısı elde etmek her zaman iyidir. Muhtemelen bütün önerileri kullanmayacaksın, ama orada sadece bilgeliğin altın külçeleri olabilir!

Videonuzu dışa aktarın

Son değişiklikleri yaptıktan sonra, videonuzu dışa aktarın ve eğer yapabilirseniz yedek bir sürücüye ek bir kopya kaydedin. Gelecekte ek düzenlemeler yapmak isteyebilirsiniz ve biraz huzur için bir yedeğe sahip olmak her zaman iyidir.

4. Videonuzu YouTube’a yükleyin

Yaklaşıyoruz, hissedebiliyor musun? Çalışmanızı çevrimiçi yapmanın zamanı geldi! Bu bölüme yeni çık, bu sürecin açıklama kısmı düşündüğünden daha fazla çaba harcayabilir. Ama unutma, ne kadar çok koyduysan o kadar çok dışarı çıkarsın. Haydi gidelim…

Videonuzu yükleyin

YouTube’da oturum açın ve açılır menüden “Video yükle” yi tıklayın. Videonuzu yükleme alanına sürükleyin ve “Genel” i seçin, böylece herkes görüntüleyebilir.

Başlık, açıklama ve etiketler ekleyin

Anahtar kelime araştırmanıza göre son bir başlık seçin. Açıklama alanında, izleyicilerinize videonuzun ne olduğunu basit yazılı bir dilde anlatın. Büyük paragrafları böl. Anahtar kelime öbeğinizi başınıza ekleyin, böylece YouTube sizi nerede sıralayacağınıza karar verir. Başka anahtar kelime öbekleri veya varyasyonları etiket olarak ekleyin.

Açıklamanız ayrıca bir abone bağlantısı, sosyal medya bağlantıları ve haber bültenleri veya e-kitaplar için yönlendirici bağlantılar içerebilir. Bağlanırken, videonuzda bahsedilen tüm ürün veya hizmetlere bağlantılar ekleyin.

Bir küçük resim seçin ve yayınlayın!

İzleyicileri çekecek ve ayrıca videonuzun içeriğini temsil edecek göz alıcı bir küçük resim seçin. Ayrıca, alt kısımdaki başlıkları değil, yalnızca küçük resimlere göz atabilecek olan daha görsel görünümlü izleyicileri bağlamak için başlığınızı küçük resminize eklemeyi de düşünebilirsiniz. Ardından, “Yayınla” yı tıklayın!

5. İzleyicilerinizi tutun

BOOM! İlk YouTube videonuzu yayınladınız! Tebrikler! Ama maceranız daha yeni başladı. Görüntüleyici yorumlarınızla ilgilenmenin zamanı geldi. Bu, YouTube’un en havalı özelliklerinden biridir. Yorumla, soruları cevapla ve diğer kaynakları öner. Başka bir deyişle, yardımcı olun! Size geri dönecek.

Yeni YouTube videonuzu tüm sosyal medya hesaplarınızda, bloglarınızda ve e-posta listelerinizde tanıtmayı unutmayın.

YouTube sırası sizde

Sonunda, bir YouTube videosu oluşturmanın gizemi ortaya çıkıyor! Artık kitlenizin dikkatini korumanın, bir YouTube hesabının nasıl açılacağını, YouTube videolarının türlerini, ön prodüksiyona, prodüksiyona, post prodüksiyona, videonuzu YouTube’a yüklemeye ne kadar önem verdiğinizi biliyorsunuz. seyirci. Tüm bu adımları elinizden geldiğince yapın ve elinizde bir YouTube başarı hikayesi olacağını biliyoruz!

Gördüğünüz en iyi YouTube videolarının hepsi aynı işlemden geçti. Seninki onlardan biri olabilir. Hayır, seninki en iyisi olabilir!

12 thoughts on “5 Basit Adımda YouTube Videosu Nasıl Yapılır?

 1. Tremendous things here. I am very satisfied to peer your
  article. Thanks a lot and I am looking forward to contact you.
  Will you kindly drop me a mail?

 2. Excellent way of telling, and pleasant article to get information on the topic of my presentation subject,
  which i am going to present in institution of higher education.

 3. Thanks for your personal marvelous posting!
  I really enjoyed reading it, you happen to be a great author.
  I will be sure to bookmark your blog and will often come back in the future.
  I want to encourage yourself to continue your great job, have a nice holiday weekend!

 4. Fantastic items from you, man. I’ve take note your stuff
  prior to and you are simply extremely great. I really like
  what you have got here, really like what you are stating
  and the way in which through which you say it. You’re making it enjoyable
  and you continue to care for to stay it smart. I can’t wait to read far more from you.

  This is really a terrific site.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.